skip to Main Content
Half Proxy ve Full Proxy Nedir?

Proxy Nedir ?      

Proxy, Türkçe olarak "vekil" anlamına gelen ve adından da anlaşılacağı üzere bilgisayar ağ sistemlerinde kullanıcı ile sunucu arasında aracı görevi gören bir sunucu uygulamasıdır. Proxy'nin ara sunucu görevi görmesi ile birlikte sunucu tarafından  kullanıcının ip adresi yerine proxy tarafından sunulan farklı bir ip adresini algılar. Bu sayede proxy kullanıcının ip adresinin internet üzerinde gizlenmesini sağlar.

Half Proxy Nedir ?

Half proxy mimarisinin çalışma mantığında kullanıcıdan gelen istekler proxy  tarafından temsil edilir ve istekler proxy tarafından sunucuya iletilir. Kullanıcıdan gelen isteğe herhangi bir işlem yapmadan olduğu gibi sunucuya aktarılmasının nasıl bir faydası olduğu düşünülebilir. Bu işlem sunucu sayısının fazla olduğu ağ yapılarında proxy'nin trafiğin yöneticisi konumuna geçmesini sağlar ve isteklerin hangi sunuculara gitmesine karar vererek  ağ trafiğini yönlendirir. Bu şekilde kullanıcı ve sunucu arasında kanal görevi görerek tek bağlantı yapma işlemi half proxy olarak adlandırılır.

Full Proxy Nedir ?

Full proxy, hem kullanıcıdan gelen isteği sunucuya gönderirken hem de sunucudan gelen yanıtı kullanıcıya gönderirken ara cihaz işlevi görmektedir. Kullanıcı ile proxy arasında bir bağlantı, sunucu ile proxy arasında başka bir bağlantı olmak üzere iki ayrı bağlantı yolu oluşturulmasını sağlar. Full proxy yapısı, proxy cihazının bağlantılı olduğu kullanıcıların veya sunucuların birbirleriyle haberleşmediği anlamına gelmektedir. Özetle kullanıcılar, proxy cihazının sunucu olduğunu diğer yandan sunucular ise proxy cihazının kullanıcı olduğunu düşünmektedir. Bu şekilde her iki tarafta da ayrı bağlantılar oluşturulduğundan dolayı bu sistem full proxy olarak isimlendirilir.

Half Proxy Kullanımının Faydaları :

  • Sunucu sayısının fazla olduğu ağ yapılarında kullanıcı ile sunucu arasında yük dengeleyicisi görevi görür.
  • Gelen isteklerin yönlendirilmesini sağladıklarından sunucuların gelen isteklere karşı daha verimli çalışmasını sağlar.

Full Proxy Kullanımının Faydaları :

  • Tcp el sıkışma işlemi çalışma mantığıyla kullanıcıdan gelen bir isteği arabelleğe alır, daha sonra gerektiği takdirde isteği sunucuya iletmek adına sunucu ile iletişim kurar.
  • Hem kullanıcı hem sunucu ile bağlantı kurarak çift yönlü bağlantı kurması proxy'nin yönetici pozisyonunda olmasını ve trafiği yönetmesini sağlar.
  • Proxy'nin yönetici konumunda bulunması gelen isteğin sunucuya iletilmeden önce proxy tarafından incelenebilmesini sağlar.
  • Proxy sunucu ile bağlantı kurduğu sırada herhangi bir şifreleme işlemi yapmazken kullanıcı ile yaptığı bağlantı sırasında sertifikalar ile verilerin şifrelenerek güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlar.
  • Proxy'nin yaptığı işlemleri sunucuların kaynaklarını kullanmadan kendi kaynakları üzerinden yapması sunucuların daha verimli çalışmasını sağlar.

 

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Siber Güvenlik Eğitimi: Çalışanlarınızı Tehditlere Karşı Nasıl Eğitirsiniz?

Siber güvenlik, günümüz iş dünyasında hayati önem taşır. Çalışanlar, genellikle…

Devamını oku
Back To Top